Galerijní program na 2016 !!!

Pražská galerie českého skla chystá změny
Přednášky, workshopy, nový web… vše ve znamení skla

Rok 2016 se bude v Pražské galerii českého skla odehrávat nejen ve znamení výstav, ale především přednášek a workshopů. Galerie přichází s akcemi soustřeďujícími se na teoretickou i praktickou stránku oboru sklářství. Pokračuje tak v plnění cílů, které si dala při svém založení.  Jedná se zejména o oblast edukační a informativní, tvůrčí setkávání a celkovou osvětu tohoto oboru.

PozvankaGE13mala3

Od 1. března zaplní prostory Pražské galerie českého skla výstava SLAdění, která navazuje na mezinárodní přehlídku mladých sklářských výtvarníků Stanislav Libenský Award (SLA). Výstava si klade za cíl zdůraznit rozmanité a neotřelé přístupy v práci se sklem, ale především samotný proces vzniku skleněných objektů, v němž se snoubí řemeslné i umělecké pojetí. Výběr ze soutěžních prací roku 2015 doplní také objekty z ročníků předešlých. Výstavu bude možné vnímat jako retrospektivu samotné soutěže Stanislav Libenský Award. Celého konceptu se kurátorsky ujaly Alena Štěrbová a Gabriela Petrová – studentky Teorie a dějin moderního a současného umění na UMPRUM v Praze. Slavnostní zahájení se koná v pondělí 29. 2. 2016 od 18 hod. Bude doprovázeno komentovanou prohlídkou vedenou autorkami. Výstava bude k vidění s malými obměnami až do konce roku.

SLAdění_fotka

Cyklus přednášek začíná v pondělí 18. 4. jihokorejská sochařka MgA. Song Mi Kim. Před třinácti lety se tato umělkyně rozhodla poznávat sklo a odešla za ním do České republiky. V rámci přednášky seznámí návštěvníky nejen se svým specifickým přístupem ke sklářskému umění, ale trochu také s jejím úhlem pohledu na obě tak zdánlivě odlišné kultury: českou a korejskou. S jemností a elegancí Vás provede křehkým světem svého skla pojímaného s citem pro materiál, vypravěčským talentem i specifickým pohledem na život, často vztaženým k jeho aktuálním aspektům i prastarým legendám vzlínajícím z obou kultur.  

Song_Mi_Kim_přednáška v dubnu

Poslední sobota v červnu 18. 6. – bude věnována workshopu leptání skla. Účastníci si budou moci sami vyzkoušet tuto jedinečnou povrchovou úpravu skla. Budou taktéž seznámeni s materiálem, technikou i postupem práce. Následně si každý vytvoří vlastní design výrobku. Kurz povede MgA. Miroslava Kupčíková, vedoucí Galerie Václava Chada ve Zlíně. Je absolventkou ateliéru designu skla ve Zlíně a ve své volné tvorbě pracuje v posledních letech nejvíce s průmyslovými materiály.

Workshop_Leptání_skla_M.Kupčíková

Srpnovou přednášku (pondělí 15. 8.) s názvem Mladé české sklo a sklářský design v kontextu. Vzdělávání, soutěže, uplatnění povede PhDr. Jaroslav Polanecký, Ph.D. Bude se zabývat současnou tvorbou mladých sklářských výtvarníků a designérů s důrazem na roli odborného vzdělávání na středních, vyšších odborných a vysokých školách se sklářskými obory. Polanecký je vysokoškolským pedagogem, historikem a teoretikem užitého umění a designu. Pracoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Od roku 1997 působí na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Jako organizátor a kurátor se podílel na řadě sklářských sympozií a výstav. V letech 2008–2015 organizoval mezinárodní soutěž sklářských škol Sanssouci Junior Glass Match.

igs_71_male

Říjen bude opět ve znamení workshopu, tentokrát věnovanému skleněné mozaice. V sobotu 15. 10. si budete moci vyzkoušet unikátní techniku mikromozaiky z opakního a transparentního skla. Kurz povede přední specialistka v oboru mozaiky MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, která kromě studií na pražské AVU absolvovala zahraniční stáže v USA, na akademii v Carraře, ve Vídni, škole mozaiky ve Spilimbergu, na Institutu Opificio delle Pietre Dure ve Florencii. Žije a pracuje v ČR a v Itálii. Je zakladatelkou neziskové organizace Art a Craft Mozaika.

Workshop_Mozaika_M.K.Štorkánová

Na konci roku – v pondělí 12. 12. – si můžete přijít poslechnout přednášku norské výtvarnice a sklářky Lene Charlotte Tangen.  Studovala na Dánské královské akademii výtvarných umění v Kodani. Od roku 2012 vede vlastní sklářský workshop v dánském Bornholmu a nyní i v norském Oslu. Rovněž pracuje jako umělecká poradkyně pro Národní muzeum v Oslu. Přednáška bude o její tvorbě a plánech do budoucna, o skle v Norsku a ve Skandinávii vůbec, ale také o aktivitách Husmania kulturního centra v Oslu, ve kterém působí jako kurátorka.

Lene-Tangen-300x2871

V letošním roce PGČS také představuje své nové webové stránky. Přehledně na nich najdete seznam akcí konaných v galerii či odborné články napsané přímo pro tento web (např. PhDr. Petra Nového, Antonína Langhamera aj.). Návštěvníci se dále dovědí o jedinečné designové reedici skleniček Stockholm 69 navržené Stanislavem Libenským nebo si mohou prohlédnout všechna díla vystavena v galerii.

Celá zpráva ke stažení zde: ve Wordu a Pdf